کشت هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک

سیستم کشت و پرورش گیاهان بوته ای به صورت هیدروپونیک عمودی با تجهیزات پازلی

(کشت بدون خاک ریشه معلق ایروپونیک)

 

مقدمه:

در حال حاضر تلاش برای حفظ محیط زیست به یکی از دغدغه های اصلی تمامی دولت ها بدل گردیده است. با توجه مشکلات به وجود آمده زیست محیطی برای بشر تلاش متخصصان علوم کشاورزی بر ایجاد روشهای جدید کشت و برداشت محصولات و گیاهان با استفاده از منابع کمتر خصوصا آب و فضا و با جلوگیری از فرسایش خاک و از همه مهمتر امکان کشت در مکانهایی که اصولا از لحاظ جغرافیایی امکان کشارزی وجود ندارد قرار گرفته است. در راستای این تلاش انواع سیستمهای هیدروپونیک و کشت اکواپونیک در محیط های گلخانه ارائه گشته است. آب‌کشت شیوه کشت گیاه بدون خاک می‌باشد. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانندپرلیت عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود. آب‌کشت، روشی است که نسبت به راهکارهای سنتی در کشاورزی مزیت‌های زیادی دارد. این فرآیند به آب کمتری نیاز داشته، کاملا استریل است و بازدهی بیشتری نیز دارد.

سیستم مد نظر در این نگاشت در حقیقت به دنبال ارائه پکیج کامل رشد انواع گیاهان بوته ای به روش هیدروپونیک و به صورت عمودی در راستای استفاده بهینه تر و استفاده کمتر از اب و فضا و هزینه جهت تامین گرمایش و یا سرمایش می باشد..در حال حاضر با توجه به مشکلات زیست محیطی و کمبود آب در تمام جهان کشورهایی مثل امریکا آلمان و هلند و متاسفانه رژیم اشغالگر قدس سرمایه و تحقیقات وسیعی را انجام داده و روشهای متنوعی را راه اندازی کرده اند و پیشرو هستند و به لطف تلاشهای جوانان متعهد و مبتکر کشور عزیزمان هم اکنون این روش بهینه سازی و بومی ازی شده است و با حتی افزایش بهره وری سیستم کشت به این تکنولوژی دست پیدا کرده ایم.

 

 

در این راستا روش پازلی ساخت هر سلول به عنوان جدیدترین متد هیدروپونیک عمودی امکان راه اندازی گلخانه در ابعاد متفاوت برای بوته های مختلف را میدهد و کشاورز به راحتی امکان تغییر در چینش ظبقات هر سلول و میزان فواصل هر طبقه را دارد علاوه بر آن آب اضافی در هر سلول قابل برگشت به سیستم و استفاده مجدد است و باتوجه به طراحی سیستم امکان کشت 264 عدد گلدانی در هر سلول فراهم است که تا بیست برابر در این سیستم در هر متر مربع امکان برداشت محصول را می دهد.

در این سیستم  به عنوان نمونه امکان پرورش تعداد 264 عدد بوته در فضای 2 متر مربع و به صورت ارتفاعی مقدور می گردد. فرآیند کارکرد سیستم بر اساس اصول هیدروپونیک با کمک یک چرخه بسته حرکت آب به همراه مواد مغذی در هر تعداد سلول مد نظر را فراهم می نماید.

هر سلول عمودی در 12 طبقه شامل 264 عدد بستر جهت کاشت بذر بوده و از بالاترین نقطه سلول اتصال به منبع آب مغذی برقرار می گردد. آب به صورت دوشی و یا اسپری با پوشش 360 درجه ای از بالا به پایین تمامی پایه های گلدانی شکل را پوشش می دهد گلدانهای بستر به گونه ای طراحی شده است که زاویه 45 درجه جهت نگهداری از ساقه گیاه را به صورت ساپورت مانند داشته باشد و هچنین از انتها قابلیت جذب مواد را برای رشد گیاه فراهم نماید.

طراحی سیستم به روشی است که تمامی گلدانها از فاصله برابر در جهت بهره برداری ازآب مغذی و رشد ریشه ها بهرهمند باشند و شرایط یکسان رشد و پرورش برای تمامی گیاهان فراهم گردد.

 

 

 

مزایای استفاده از این روش در یک نگاه :

  • استفاده بهینه آب
  • استفاده بهینه از فضا
  • کاهش هزینه جهت تامین گرمایش و یا سرمایش
  • افزایش چند ده برابری ظرفیت کشت
  • حذف خاک و بالطبع آن کاهش بسیار زیاد آفات که از خاک به گیاه میرسد
    • کاهش هزینه تمام شده احداث گلخانه هیدروپونیک تا یک سوم با ظرفیت تولید 2 برابر نسبت به سیستمهای موجود در دنیا

 

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.